O veštení a horoskopoch …

Existuje humorne ladený Murphyho zákon, ktorý hovorí, že nech sa už pokazí čokoľvek, vždy sa nájde človek ktorý o tom dopredu vedel. 
Ja by som túto Murphyho poučku zovšeobecnil : nech sa už stane čokoľvek, vždy sa nájde niekto, kto o tom dopredu vedel.
Myslím si, že Vaše životné skúsenosti mi dávajú za pravdu. Každú udalosť, ktorá sa stala, niekto predpovedal. Samozrejme až keď sa stala. Malý detail, že nik vopred na „čokoľvek sa stalo“ neupozornil pred ale až po, je už nepodstatný. Médiá v rámci bitky o čo najväčšiu popularitu uverejnia čokoľvek, len nech stúpa sledovanosť. Napr. taká baba Vanga, dnes predpovedá aj farbu šiat anglickej kráľovnej na svadbe svojho vnuka. To, že je už 50 rokov mŕtva je nepodstatný detail. Nostradama zámerne vynechám, pretože ten, podľa médií, predpovedal všetko, aj najnovší model telefónu od Applu.
Porekadlo, že po vojne je každý generál, je vlastne inou verziou Murphyho zákona.
Ale chcel som o inom, chcel som tu niečo o veštcoch, kartárkach, vykladačoch horoskopov, snov … niečo o nich a ich „schopnostiach“. Zátvorku som dal úmyselne, lebo bez nej by som musel pripustiť, že predsa len niečo vedia skôr než nastane. Nevedia. Čo však ovládajú a na čom stavajú svoju popularitu je excelentný a rýchly odhad klienta. Následnú komunikáciu vedú s úžasnym talentom veľa hovoriť a nič konkrétne nepovedať tak, aby klient počul iba to, čo chce počuť.
Rétorika je rovnaká ako u politikov. Veľa slov, bez konkrétneho významu. Poslucháč si napokon možno aj niečo zapamätá avšak „pochopí“ iba to čo chce, v čo verí, žeby mu politik mohol splniť. Možno sa tejto rétorike dá naučiť v školách pre manažérov, politikov a pracovníkov v reklame. Možno.
Predpovedači budúcnosti túto schopnosť majú vrodenú, majú skrátka talent. Každý z Vás pozná tzv. manipulátorov. Sú to ľudia, ktorí Vám vnútia niečo, čo ste vôbec nechceli, presvedčia Vás aby ste urobili niečo nelogické a potom sa čudujete ako ste mohli takto naletiet. Skrátka majú schopnosť predať aj mŕtvemu kabát a obrať Vás o pár eur.
Vráťme sa však k našim veštcom a ich remeslu.
Ľudová múdrosť hovorí, že Ti ubliži iba to, čomu uveriš. Takže napr. čierna mačka cez cestu nám dnes určite donesie niečo zlé. A to zle môže byť čokoľvek. Napr. aj niečo, čomu by sme nevenovali pozornosť. Príklad: pri vyberaní 50 centovej mince z nákupného košíka, nám táto minca spadne do kanála. Keby nebolo čiernej mačky, tak mávnete rukou. Teraz sa však nedá, bola cierna mačka, smola.
Spomínaná múdrosť platí aj naopak. Čomu uveriš, to Ti pomôže. 
Toto veľmi dokazovať nemusím, za všetko hovoria obchody plne kameňov pre šťastie, náhrdelníkov na lásku, náramkov pre večne zdravie.
No a sme pri podstate veci. Pár jednoduchých a známych pravidiel o ľudskom správaní, schopnosť počúvať a vnímať a samozrejme dokonalá rétorika a môžete si otvoriť živnosť na veštenie. 
Žiaden veštec Vám nedá konkrétnu odpoveď na konkrétnu otázku. Nikdy. Samozrejme Vám povie akú farbu vlasov majú Vaše deti, aká ich čaká skvelá budúcnosť, že si máte dávať pozor na zdravie – no keď ste po 50-ke tak určite. A tak ďalej. 
Pri výklade z karát si vykladajúci pomáha obrázkami. Tvorí nejaký dej, na základe ktorého z Vás ťahá informácie, ktoré neskôr s obdivom počúvate a žasnete nad jeho schopnosťami.
Ťažšie to majú napr. vykladačky z dlane. Našťastie Vás rýchlo zhodnotia pohľadom a s radosťou zaplatíte za pár pozbudivých a optimistických slov, ktoré Vám už dávno nikto nepovedal.
Horoskopy. Vzhľadom na poularitu a „vedeckost“ je astrológia veľmi populárne odvetvie. Samozrejme, že pracuje na podobných „princípoch“ ako kartárky a vykladačky z dlaní, ale ten „komplikovaný“ prístup k odhaleniu Vašej budúcnosti by mal Vám vyvrátiť aj tu najmenšiu pochybnosť.
Kartárka kladie kartu za kartou a rozpráva Vám príbeh v ktorom hľadáte svoju budúcnosť a chytáte sa každého slova tak, aby Vás to upokojovalo pred budúcnosťou.
Astrolog nemá karty, má planéty, hviezdy, súhvezdia, o ktorých ani netušíte kde a či existujú. Ale príbeh sa tvorí a hviezdy sa nemýlia. Mýlite sa Vy, lebo ste zle pochopili výklad. Platí stále : na konkrétnu otázku, nedostanete presnú odpoveď. Ani od astrológa. Odpoveď Vám spoľahlivo prinesie až čas, až potom, keď viete všetko z prvej ruky a je Vám to už nanič.
Vrátim sa o pár viet naspäť. Ak chcete niečomu veriť, verte. Verte trebárs aj predpovediam Vašej budúcnosti. Veriť vždy znamená nevedieť. Keď viem, nemusím veriť. Jednoduchá konštrukcia. A keď vedieť nechcem, čo je asi najrozumnejšie, ušetrím peniaze za „zaručenú“ veštbu.
A pamätajte, ublíži Vám iba to, čomu uveríte. A už viete, že to platí aj naopak, že pomôže to čomu uveríte. Veštby sú ako barly. Pomôžu pri chôdzi s chromou nohou avšak nohu Vám nevyliečia. Vždy to bude o ľuďoch a nie o budúcnosti.